Dr.Reza Shahriari

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی چیست؟

ارتودنسی کموفلانژ
فهرست مطالب

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی از انواع روش‌های ارتودنسی محسوب می‌شود که کاربرد زیادی برای برطرف کردن ناهنجاری فک، بخصوص فک پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجاییکه ناهنجاری‌های اسکلتی در فک بر چهره، زیبایی و تکلم تاثیر گذار است، می‌تواند غذا خوردن افراد را هم تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه با این روش بیشتر آشنا خواهیدشد.

بیشتر بخوانید» به منظور آشنایی با موم ارتودنسی و موارد استفاده از آن روی لینک داده شده کلیک کنید.

ارتودنسی کاموفلاژ برای چه مواردی کاربرد دارد؟

ارتودنسی کاموفلاژ

به طور کلی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی که توسط دکتر رضا شهریاری به عنوان یکی از روش‌های ارتودنسی مشهد مورد استفاده قرار می گیرد، برای درمان مشکلات فک کاربردی ندارد. در واقع موقعیت دندان‌ها را به شکلی تنظیم کرده که ناهنجاری و مشکلات فک را پوشش دهد. مشکلاتی از این دست با استفاده از این روش برطرف خواهدشد:

تنگ بودن فک بالا یا پایین

تنگ بودن فک بالا یا پایین سبب می‌شود دندان‌ها فضای مناسبی را برای رشد نداشته باشند. به همین خاطر از ارتودنسی کاموفلاژ می‌توان در درمان این عارضه استفاده کرد. بیشتر جوانان و نوجوانانی که می‌خواهند بدون نیاز به کشیدن دندان ارتودنسی را انجام دهند، این روش توصیه خواهدشد.

جلو زدگی فک بالا یا پایین

زمانی که فک به اندازه کافی رشد نکرده یا شلوغی و ازدحام دندان‌های فک بالا را داشته باشید، ارتودنسی جبرانی روشی درمانی است که به حل این مشکل کمک خواهدکرد.

انحراف فک

انحراف فک عارضه‌ای است که در آن فک به شکل عرضی رشد بیشتری داشته و دندان‌های فک بالا و پایین به درستی روی هم قرار نمی‌گیرد. این نقص صورت را هم می‌توان با ارتودنسی کاموفلاژ درمان کرد.

کم یا زیاد بودن ارتفاع صورت

برای افرادی که آناتومی صورت‌شان از نظر ارتفاع با سایرین متفاوت است، گاهی بدون نیاز به جراحی می‌توان این نقص را به اندازه 1 سانتی‌متر جبران کرد. در واقع این ارتودنسی جبرانی است که با تصحیح موقعیت دندان‌ها، علاوه بر تنظیم ارتفاع صورت، فاصله بین دندان‌ها را برطرف خواهدکرد.

ارتودنسی جبرانی عقب افتادگی فک را درمان می کند

زمانی که دندان های فک بالا از فک پایین جلوتر قرار بگیرد، عارضه عقب افتادگی فک پایین رخ خواهدداد. معمولا این ناهنجاری بعد از سن بلوغ اتفاق افتاده و نیازمند کشیدن دندان برای ارتودنسی هستند. اما گاهی میزان عقب افتادگی خفیف بوده که با ارتودنسی جبرانی برطرف خواهدشد.

معایب ارتودنسی کاموفلاژ کدامند؟
Side view picture of woman’s smile with clear dental braces on teeth against blanked background

معایب ارتودنسی کاموفلاژ کدامند؟

در کنار مزیت‌هایی که ارتودنسی جبرانی دارد، از نظر دندانپزشک مشهد و سایر شهرهای دیگر، معایبی نیز دارد که قبل از انجام این عمل بیمار را از آن مطلع خواهندکرد. ارتودنسی کاموفلاژ معمولا هزینه بیشتری از سایر روش‌ها دارد. ضمن اینکه در این روش بیمار درد بیشتری را نیز متحمل شده و اغلب نیازمند استفاده از بی‌حسی موضعی هستند. مورد دیگر اینکه دندان‌ها با سرعت بیشتری حرکت کرده و ممکن است برای سایر دندان‌ها آسیب زا باشند.

سخن پایانی

ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی روشی است که می‌تواند از جمله شیوه‌های درمان ناهنجاری‌های فک و صورت باشند. در واقع ارتودنسی جبرانی عارضه‌هایی مانند تنگی فک بالا، عقب ماندگی فک پایین یا بالا، کم یا زیاد بودن ارتفاع صورت، انحراف فک، جلوزدگی فک پایین و بالا را تحت نظارت پزشک می‌توان انجام داد.

توصیه‌ها و مطالب آموزشی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

ایمپلنت دندان؛ فرایندی طولانی برای جایگزینی دندان ازدست رفته

طرح لبخند فانتزی چیست؟ فاکتورهای مهم در این کار را بیشتر بشناسید!

زمان مناسب برای ارتودنسی کودکان

فیس ماسک ارتودنسی؛ روشی درمانی مناسب برای سنین پایین

درباره عوارض ارتوسرجری بیشتر بدانید

طرح لبخند شامل چند دندان است؟

قفل شدن فک

دلیل قفل شدن فک چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =