Dr.Reza Shahriari

دلیل کشیدن دندان برای ارتودنسی چیست؟

کشیدن دندان در ارتودنسی
فهرست مطالب

برای اینکه بتوانیم پاسخ قانع کننده‌ای را برای سوال بالا به شما بدهیم، باید قبل از هر موردی مشخص کنید که هدف از انجام ارتودنسی چیست. در واقع بیمار به مدتی طولانی براکت و سیم‌های ارتودنسی را داخل دهان خود تحمل می‌کند تا نامرتبی دندان‌هایش را در دو فک جبران کند. با این اوصاف می‌توان دلیل کشیدن دندان برای ارتودنسی را متوجه شد؛ ایجاد فضای اضافی برای حرکت دندان‌ها. اما برای اینکه با چون و چرایی این کار آشنا شوید، تا پایان این مقاله همراهی‌مان کنید.

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی لازم است؟

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی لازم است؟

در بسیاری از موارد کشیدن دندان به عنوان بخشی از فرایند درمان و رسیدن دندان‌ها به ترازی مناسب خواهدبود. اما بطور کلی کشیدن دندان برای ارتودنسی بنا به دلایل زیر خواهدبود:

بیشتر بخوانید» به منظور آشنایی با نکات کلیدی در نگهداری از دندان های ارتودنسی شده روی لینک داده شده کلیک کنید.

ازبین بردن شلوغی دندان ها

زمانی با ازدحام بیش از اندازه دندان مواجه خواهید شد که فضای کافی برای رشد 32 دندان وجود نداشته باشد. به همین دلیل بعد از مراجعه به دندانپزشک مشهد، با کشیدن چند دندان اضافه فضای کافی را برای دندان‌های باقی مانده به وجود خواهد آورد.

از بین بردن بیرون زدگی دندان ها

گاهی هم ممکن است دندان‌های جلو بیش از اندازه دچار جلو زدگی شده باشد. این مشکل علاوه ظاهری ناخوشایند، باعث بروز مشکلات عملکردی نیز خواهدشد. کشیدن دندان‌های آسیاب کوچک توسط دنداپزشک ارتودنسی مشهد می‌تواند وضعیت دندان‌های بیرون زده را برطرف کند.

برطرف کردن خط وسط دندان ها

در صورتی که خط مرکزی بین دندان‌های بالا و پایین نامتوازن باشد، برای ایجاد این هماهنگی بایستی با کشیدن دندان، فضای مناسبی را برای به وجود آوردن تعادل و زیباتر شدن لبخند ایجادکرد.

تصحیح بایت

در بعضی از شرایط بیمار دارای بایت نامناسبی است. به این معنا که گاهی دندان‌های جلو در فک بالا، دندان‌های جلو را در فک پایین پوشانده‌اند (اوربایت) یا اینکه بالعکس، دندان‌های جلو پایین هستند که روی دندان‌های بالا را پوشیده‌اند (آندربایت). در هر دو این شرایط با تشخیص پزشک ممکن است نیاز به کشیدن دندان و ارتودنسی باشد تا دندان‌ها در جایگاه درستی قرار بگیرند.

کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی

بسیاری از دندانزشکان توصیه می‌کنند برای ارتودنسی دندان عقل باید کشیده شود. چراکه در صورت نهفته یا کج بودن این دندان، می‌تواند روی سایر دندان‌های آسیاب فشار وارد کرده و تاثیر نامطلوبش را روی دندان‌های مرتب شده بگذارد. به همین خاطر به منظور جلوگیری از برگشت دندان‌ها به حالت قبل یا همان ریلاپس، دندانپزشک ترجیح می‌دهد پیش از درآمدن دندان عقل، آن را از دهان خارج کند.

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی الزامی است؟

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی الزامی است؟

هرچند کشیدن دندان برای انجام ارتودنسی اولین موردی است که برای ایجاد فضای خالی در دهان به نظر می رسد، با این حال بازهم دندانپزشکان در تلاشند با استفاده از روش های زیر از کشیدن دندان جلوگیری کنند.

تراشیدن دندان، برای جلوگیری از کشیدن دندان در ارتودنسی

تراشیدن بخشی از دندان یا تاج دندان به باریک تر شدن آن‌ها کمک می‌کند تا فضای مناسبی برای جابجایی دندان‌ها به وجود بیاید. البته این روش برای زمانی کاربرد دارد که نامرتبی دندان‌ها به خاطر بزرگ بودن اندازه دندان‌هاست و نه کوچک بودن فک.

سیستم دیمون، احتمال کشیدن دندان را کاهش می دهد

استفاده از دیمون روشی دیگر در درمان ارتودنتیک بوده و شرایط را به گونه‌ای برای بیمار فراهم می‌کند تا به میزان بالایی از صاف شدن دندان‌ها بدون نیاز به کشیدن یکی از آن‌ها برسید.

سیستم اینویزیلاین، جایگزین بریس های قدیمی

اینویزیلاین به عنوان روشی جایگزین برای بریس‌های قدیمی است. در واقع با استفاده از سخت افزاری شبیه به محافظ دهان بوده و در زمانی استفاده می‌شود که بنا به دلایلی نمی‌توان دندانی را از دهان خارج کرد. در این روش با افزایش فضایی مناسب برای فک، شرایطی یکسان برای تمام دندان‌ها فراهم خواهدشد.

کلام پایانی

بطور کلی دلیل کشیدن دندان در ارتودنسی تنها برای ایجاد فضایی مناسب به منظور جابجایی صحیح دندان است. اما اینکه انجام این کار ضرورت دارد و کدام دندان باید کشیده شود را تنها دندانپزشک متخصص می‌تواند تشخیص دهد.

توصیه‌ها و مطالب آموزشی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

ایمپلنت دندان؛ فرایندی طولانی برای جایگزینی دندان ازدست رفته

طرح لبخند فانتزی چیست؟ فاکتورهای مهم در این کار را بیشتر بشناسید!

زمان مناسب برای ارتودنسی کودکان

فیس ماسک ارتودنسی؛ روشی درمانی مناسب برای سنین پایین

درباره عوارض ارتوسرجری بیشتر بدانید

طرح لبخند شامل چند دندان است؟

قفل شدن فک

دلیل قفل شدن فک چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هجده =