Dr.Reza Shahriari

چرا قبل از ارتودنسی دندان باید جرم گیری انجام داد؟

جرم گیری قبل از ارتودنسی
فهرست مطالب

اصلی‌ترین دلیلی که شما را مجاب می‌کند برای ارتودنسی به دندانپزشکی مراجعه کنید، داشتن دندان‌هایی نامرتب و ناهنجاری در میان دندان‌های بالا و پایین است. اما زمانی که قصد انجام این کار را دارید، پزشک بی‌درنگ سراغ قرار دادن دستگاه‌ها، براکت‌ها، موم ارتودنسی، بریس و… نخواهد رفت.

چراکه لازم می‌داند قبل از انجام هرکاری سلامت دهان و دندان را بررسی کرده و بعداز آن اقدامات لازم را در نظر بگیرد. یکی از مهم‌ترین کارهایی که دکتر شهریاری به عنوان یک دندانپزشک خوب در مشهد انجام می‌دهد، جرم‌گیری قبل و بعد از ارتودنسی است. حال آنکه دلایل جرم گیری دندان قبل از ارتودنسی چیست را در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

چرا باید قبل از ارتودنسی جرم گیری انجام داد؟

چرا قبل از ارتودنسی جرم گیری کنیم؟

هر چقدر هم که به بهداشت دهان و دندان هایتان اهمیت دهید، باز هم بزاق دهان به طور طبیعی حاوی مواد معدنی و املاحی است بین دندان‌ها رسوب به وجود ایجاد می‌کند. مواد غذایی و باکتری‌ها هم با گذشت زمان به این رسوبات اضافه شده و پلاک‌های دندانی را به وجود خواهدآورد.

در صورتی که این پلاک‌ها در مراحل اولیه باشند، به راحتی با مسواک و نخ دندان تمیز خواهندشد؛ اما در صورتی که اقدامی برای از بین بردن آن‌ها انجام نشود، به بافت سخت‌تری به نام تارتار تبدیل شده که در ادامه منجر به پوسیدگی دندان خواهدشد. پوسیدگی دندان هم به نوبه خود مواردی نظیر تخریب بافت لثه، لق شدن و از بین رفتن بافت استخوانی دندان را به همراه داشته و به همین خاطر زمان مراجعه به ارتودنسی دندان مشهد، به منظور نصب صحیح براکت‌ها روی دندان، جرم گیری قبل از ارتودنسی را لازم می‌دانند.

درباره مزایای جرم گیری دندان بیشتر بدانید

جرم گیری دندان یکی از مزایای مهم بهداشت دهانی است که به حفظ سلامت دهان و دندان‌ها کمک می‌کند. این فرآیند به از بین بردن پلاک و سایر رسوبات موجود بر روی سطح دندان‌ها و در نواحی دشوار دسترسی کمک می‌کند و از بروز بیماری‌های دهانی و دندانی مانند تهوع، التهاب لثه، تسکین درد دندان و بوی بد دهان جلوگیری می‌کند.

جرم گیری دندان به پیشگیری از عفونت دندان‌ کمک می‌کند ضمن اینکه سبب می شود تا دندان هایی سفیدتر و درخشان‌تر داشته باشید و از تجمع رنگدهی‌های غیر طبیعی جلوگیری می‌کند. همچنین، این فرآیند می‌تواند به بهبود انتظارات ظاهری و اعتماد به نفس افراد کمک کند.

آیا می توان در حین ارتودنسی هم جرم گیری انجام داد؟

اگر درباره جرم و آلودگی دندان از افرادی که تجربه ارتودنسی را دارند بپرسید، به شما خواهند گفت که وجود دستگاه‌های ارتودنسی در دهان باعث ایجاد جرم بیشتر روی دندان‌ها خواهدشد. به همین خاطر در طول مدتی که براکت‌ها را داخل دهان دارید، جرم گیری دندان امری ضروری است. چرا که خطرات جدی را بر سلامت دهان و دندان وارد خواهد کرد. با این اوصاف این مرحله را می‌توان جزئی از مراقبت دندان ارتودنسی شده دانست.

جرم گیری دندان درزمان استفاده از نگهدارنده ها

بعد از اینکه دوره درمان ارتودنسی تمام شد و موقعیت دندان‌ها در داخل دهان به ثبات رسید، دندانپزشک استفاده از نگهدارنده یا ریتینر را برای مدت زمانی تجویز می‌کند. به همین خاطر فضای مناسبی را برای تجمع چربی و باکتری فراهم می‌کند. اگر دندانپزشک جرم گیری را در حین ارتودنسی لازم بداند بدون هیچ مشکلی انجام خواهدشد و در غیر این صورت به زمان بعد از استفاده نگهدارنده‌ها موکول می‌شود.

آیا جرم گیری دندان بعد از ارتودنسی لازم است؟

بعد از اینکه دستگاه‌های ارتودنسی از روی دندان برداشته شد، معمولا با کمی تغییر رنگ بر روی دندان مواجه می‌شوند. به همین خاطر برای اینکه نتیجه مطلوب‌تری از درمان بدست بیاید و لبخندی زیباتر داشته باشید، جرم گیری دندان‌های ارتودنسی شده لازم خواهدبود.

جرم گیری دندان زیر لثه در زمان ارتودنسی

جرم گیری دندان زیر لثه یک فرآیند پیشرفته‌تر از جرم گیری معمولی دندان‌هاست که به حفظ بهداشت دهانی و دندانی کمک می‌کند. در این فرآیند، پلاک و رسوباتی که در نواحی زیر لثه و در اطراف ریشه دندان‌ها قرار دارند، به دقت و با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های ویژه تمیز شده و از بین برده می‌شوند.

جرم گیری دندان زیر لثه اهمیت بسیاری برای پیشگیری از بیماری‌های لثه و حفظ سلامت دهانی دارد. اگر پلاک و رسوبات زیر لثه نادرست تمیز نشوند، می‌تواند منجر به التهاب لثه، خونریزی لثه، و در نهایت بیماری‌های جدی‌تر مانند پیرودنتیت (التهاب بافت‌های پشتی دندان) و پیریمپلانتیت (التهاب بافت‌های پشتی ایمپلنت) شود.

کلام پایانی

جرم گیری دندان قبل از ارتودنسی یکی از مهم‌ترین مواردی است که بایستی به آن توجه شود. درصورتی که جرم گیری دندان به موقع انجام نشود، مشکلاتی نظیر پوسیدگی و آسیب به بافت لثه بوجود خواهدآمد. در نظر داشته باشید که جرم گیری دندان نه تنها آسیب و خطری به دندان‌ها نمی‌رساند بلکه از بروز خراب شدن و لق شدن دندان جلوگیری خواهدکرد.

توصیه‌ها و مطالب آموزشی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

ایمپلنت دندان؛ فرایندی طولانی برای جایگزینی دندان ازدست رفته

طرح لبخند فانتزی چیست؟ فاکتورهای مهم در این کار را بیشتر بشناسید!

زمان مناسب برای ارتودنسی کودکان

فیس ماسک ارتودنسی؛ روشی درمانی مناسب برای سنین پایین

درباره عوارض ارتوسرجری بیشتر بدانید

طرح لبخند شامل چند دندان است؟

قفل شدن فک

دلیل قفل شدن فک چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + پنج =