Dr.Reza Shahriari

ارتودنسی تیکه‌ای یا چند دندان ارتودنسی را بیشتر بشناسید

ارتودنسی تیکه ای چیست؟
فهرست مطالب

از ارتودنسی تیکه ای چه می دانید؟

گروهی از افراد برای اینکه دندان‌های مرتبی داشته باشند و بی‌نظمی دندان های‌شان را برطرف کنند، به دندانپزشکی زیبایی مراجعه می‌کنند. در برخی از شرایط نیازی نیست براکت‌های ارتودنسی روی همه دندان‌ها قرار بگیرند و تنها با جابجایی چند دندان، مشکل برطرف خواهدشد. اینجاست که بهترین دکتر ارتودنسی، ارتودنسی تیکه‌ای را پیشنهاد می‌کند. برای اینکه بیشتر با این روش آشنا شوید، تا پایان مقاله همراهی‌مان کنید.

ارتودنسی تیکه‌ای یک روش درمانی است که برای اصلاح موقعیت دندان‌ها و فک‌ها استفاده می‌شود. در این روش، از ابزارهای مخصوصی استفاده می‌شود که به نام تیکه‌ها یا براکت‌ها شناخته می‌شوند. این تیکه‌ها به صورت دائمی به دندان‌ها چسبانده می‌شوند و سپس با استفاده از سیم‌های فلزی یا پلاستیکی به هم متصل می‌شوند تا فشار مورد نیاز برای جابجایی دندان‌ها را ایجاد کنند.

ارتودنسی تیکه‌ای می‌تواند به صورت نامرئی (مانند ارتودنسی لینگوال) انجام شود و مدت زمان درمان بستگی به شرایط هر بیمار دارد. این روش درمانی برای اصلاح موقعیت دندان‌ها، بهبود جوانب ظاهری و عملکردی دهان و فک‌ها، و جلوگیری از مشکلات مربوط به ناهنجاری‌های دندانی مفید است.

هدف از ارتودنسی تیکه ای

هدف دندانپزشک خوب در مشهد، از انجام ارتودنسی تیکه ای چیست؟

برای آن دسته از افرادی که برای داشتن دندان‌های مرتب و طراحی لبخند، فقط چند دندان فاصله دارند، می‌توانند ارتودنسی تیکه‌ای را انجام دهند. در این روش براکت‌های پشتی یا همان لوله‌های مولر، روی دندان‌های آسیاب قرار گرفته و سیم‌های کمانی فقط روی چند دندان جلویی گذاشته می‌شوند. کاربرد این روش مانند ارتودنسی معمولی بوده و با گذشت زمان، دندان‌های نامرتب، صاف و هم تراز می‌شوند. اما اینکه در این روش نیاز به کشیدن دندان برای ارتودنسی هست یا نه را دندانپزشک تشخیص خواهدداد. برخی از مشکلاتی که به واسطه ارتودنسی تیکه‌ای برطرف می‌شوند، عبارتند از:

  • اپن بایت
  • بهم ریختگی دندان
  • کراس بایت دندان‌های جلو و عقب
  • اوربایت عمیق
  • فاصله گذاری
  • عادت مکیدن شست
  • زاویه‌دار شدن دندان
  • آندربایت

مدت زمان استفاده از ارتودنسی تیکه ای چقدراست؟

مدت زمان درمان ارتودنسی تیکه‌ای بستگی به شرایط هر بیمار، نوع ناهنجاری دندانی و فکی، و همچنین تعداد دندان‌هایی که بیمار باید اصلاح شوند دارد. معمولاً، مدت زمان درمان ارتودنسی تیکه‌ای بین 18 ماه تا 3 سال است، اما این مدت ممکن است برای برخی بیماران بیشتر یا کمتر باشد.

در طول درمان ارتودنسی تیکه‌ای، بیمار باید به طور منظم به دکتر ارتودنتیست خود مراجعه کند تا تغییرات و پیشرفت‌های درمانی مشاهده شود و اصلاحات لازم اعمال شود. همچنین، بیمار باید به دقت دستورات و راهنمایی‌های دکتر ارتودنتیست را دنبال کرده و از بهداشت دهان و دندان‌های خود مراقبت کند تا موفقیت درمان به حاصل شود.

ارتودنسی تیکه  ای شش دندان جلو

اگر با اصول زیبایی و طراحی لبخند آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که 6 دندان جلویی، هنگام لبخند زدن بیشتر دیده می‌شوند. به همین خاطر است که مراجعه کننده‌ها به بهترین متخصص لمینت در مشهد، بیشتر تمایل دارند تنها دندان‌های جلویی فک ظاهر زیباتری داشته باشند. در حقیقت ارتودنسی تیکه‌ای برای 6 دندان جلویی، بیشتر جنبه زیبایی دارد و مشکلات ساختاری فک و دهان را برطرف نخواهدکرد.

ارتودنسی تیکه ای دندان های بالا و پایین

داشتن دندان‎هایی مرتب در واقع از یک الگوی خاص پیروی می‌کند؛ آن هم قوس U شکل دندان‌های فک بالا و پایین. ارتودنسی تیکه ای می تواند با قرار دادن بریس‌ها بر روی دندان‌ها، این قوس را به وجود آورده تا عارضه نامرتبی دندان‌ها برطرف شود.

ارتودنسی تیکه ای برای دندان های بالا

زمان صحبت کردن، غذا خوردن و از مهم‌تر لبخند زدن، دندان‌های فک بالا هستند که بیشتر به چشم می‌آیند. در صورتی که نسبت به ظاهر دندان‌های خودحساس هستید، استفاده از بریس‌های ردیف بالا، بهترین راهکار خواهد بود. البته در کنار این موارد، بعد از پایان دوره‌ی درمان، می‌توانید به بلیچینگ دندان در مشهد مراجعه کرده تا ظاهر دندان های‌تان سفیدتر شود.

ارتودنسی تیکه ای برای دندان های پایین

استفاده از بریس و ارتودنسی تیکه‌ای برای دندان‌های فک پایین نسبت به سایر موارد کمتر است. چراکه در هنگام لبخند زدن، دندان‌های پایین کمتر دیده می‌شوند. اما بازهم در زمان صحبت کردن، دیده می‌شود. با این حال اگر می‌خواهید شلوغی دندان‌ها را از بین برده و از بروز مشکل بایت جلوگیری کنید، با مشورت پزشک، ارتودنسی تیکه‌ای دندان‌های پایین انتخاب مناسبی خواهدبود.

کلام آخر

ارتودنسی تیکه‌ای یک روش ارتودنسی است که برای اصلاح ناهنجاری‌های دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، از تیکه‌های شفاف و تقریباً غیر قابل مشاهده به جای براکت‌های فلزی استفاده می‌شود. این تیکه‌ها به طور مستقیم بر روی سطح دندان‌ها چسبانده می‌شوند و با استفاده از آن‌ها، نیاز به بندانه‌ها و سیم‌های فلزی کمتر می‌شود.

به علاوه، ارتودنسی تیکه‌ای به دلیل راحتی در استفاده و تعویض تیکه‌ها، برای برخی بیماران مناسبتر است. اما باید توجه داشت که هزینه‌های این روش ممکن است بیشتر از روش‌های سنتی ارتودنسی باشد و نیاز به تعهد و همکاری بیشتر از بیمار دارد.

توصیه‌ها و مطالب آموزشی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

ایمپلنت دندان؛ فرایندی طولانی برای جایگزینی دندان ازدست رفته

طرح لبخند فانتزی چیست؟ فاکتورهای مهم در این کار را بیشتر بشناسید!

زمان مناسب برای ارتودنسی کودکان

فیس ماسک ارتودنسی؛ روشی درمانی مناسب برای سنین پایین

درباره عوارض ارتوسرجری بیشتر بدانید

طرح لبخند شامل چند دندان است؟

قفل شدن فک

دلیل قفل شدن فک چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =