Dr.Reza Shahriari

از تفاوت ایمپلنت و بریج دندان چه می دانید؟

کاندیدای لمینت از نظربهترین متخصص لمینت دندان در مشهد
فهرست مطالب

از دست دادن دندان اتفاقی بسیار شایع بوده که ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. به همین خاطر دندانپزشکان زیبایی راه‌هایی را در نظرگرفته‌اند تا جای خالی دندان از دست رفته را پرکنند. جایگزین کردن دندان‌های افتاده علاوه بر اینکه بر طراحی لبخند تاثیر می‌گذارد، در صحبت کردن و غذا خوردن افراد نیز نقش مهمی دارد.

در کنار این موارد جای خالی دندان، می‌تواند سلامت دیگر دندان‌ها را هم تحت تاثیر قرار دهد. ایمپلنت و بریج دندان از جمله روش‌هایی هستند که جایگزین مناسبی برای دندان هستند. برای اینکه با تفاوت‌های ایمپلنت و بریج دندان آشنا شوید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان؛ فرایندی طولانی برای جایگزینی دندان ازدست رفته

ایمپلنت دندان؛ فرایندی طولانی برای جایگزینی دندان ازدست رفته

زمانی که برای کاشت ایمپلنت به بهترین دکتر ایمپلنت در مشهد مراجعه می‌کنید، وضعیت استخوان و لثه را مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورتی که امکان استفاده از ایمپلنت برای فرد وجود داشته باشد، پایه‌های آن را داخل استخوان فک می‌گذارد. در این مرحله می‌توانید از او بپرسید که آیا با پوکی استخوان هم می‌توان ایمپلنت گذاشت یا خیر. چرا که برای کاشت لازم است بافت استخوانی مناسبی داشته باشید.

جلسه بعدی که به کلینیک دکتر شهریاری، دندانپزشک زیبایی مشهد مراجعه کنید، پایه‌های ایمپلنت را داخل استخوان فک جایگزین خواهدکرد. جوش خوردن استخوان با ایمپلنت کاشته شده بین 3 تا 4 ماه زمان لازم دارد. بعد از این مرحله تاج دندان روی پایه ایمپلنت قرار خواهدگرفت.

مزایای ایمپلنت دندان

برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند از روشی دائمی و طولانی مدت برای پر کردن جای خالی دندان استفاده کنند، کاشت ایمپلنت روشی مناسب خواهدبود. از نظر دندانپزشکان طراحی لبخند در مشهد، میزان موفقیت ایمپلنت در افراد نزدیک به 98% خواهدبود. ضمن اینکه دندان کاشته شده از نظر ظاهری کاملا شبیه به سایر دندان‌ها خواهدبود. ضمن اینکه ایمپلنت کامل داخل استخوان فک قرار گرفته و مشکلی در خوردن انواع غذاهای مختلف نخواهیدداشت.

مزایای ایمپلنت دندان

معایب ایمپلنت دندان

در کنار مزایای ایمپلنت دندان، معایببی هم دارند که لازم است قبل از هر موردی باید آن‌ها را در نظر گرفت. بزرگترین عیبی که برای ایمپلنت دندان باید به آن توجه داشت، طولانی بودن فرایند آن است. از طرفی با گذشت زمان بافت استخوانی تحلیل رفته و این امکان وجود دارد که نیاز به پیوند استخوان باشد. گران بودن هزینه‌های ایمپلنت نسبت به سایر روش‌ها هم دیگر موردی است که افراد را ممکن است از کاشت ایمپلنت منصرف کند.

بریج دندان؛ روشی قدیمی برای پرکردن جای خالی دندان

بریج دندان روشی نسبتا قدیمی‌تر از ایمپلنت دندان محسوب می‌شود. در واقع بریج دندان به کمک دندان‌های مجاور، جای خالی دندان را پر می‌کند. به این معنا که بین دو دندان باقی مانده پل یا همان بریج قرار خواهدگرفت که کار دندان از دست رفته را می‌کند. بریج به واسطه روکش‌هایی روی دندان مجاور گذاشته  شده تا در جای خود محکم شوند. در برخی از موارد لازم است کمی دندان‌های اطراف تراشیده شوند تا روکش بهتر در جای خود مستقر شود.

مزیت استفاده از بریج

از مهم‌ترین مزیتی که برای بریج دندان می‌توان به آن اشاره داشت، این است که نسبت به سایر روش‌ها کم تهاجمی‌تر بوده و نیازی به استخوان فک ندارد. پس مواردی مانند پیوند استخوان فک در بریج دندان وجود نخواهدداشت. علاوه براین به زمان و هزینه کمتری هم نیاز دارد.

 معایب استفاده از بریج

بریج‌های دندانی مدت زمان ماندگاری کوتاهتری داشته و بعد از گذشت 5 تا 7 سال، بایستی ترمیم شوند. همچنین در بعضی موارد این احتمال وجود دارد که نیاز به تراشیدن دندان باشد که این موضوع خود باعث کاهش طول عمر دندان خواهدشد.

تفاوت بین ایمپلنت و بریج دندان به شرح زیر خواهد بود…

ایمپلنت و بریج دندان دو روش مختلف برای جایگزینی دندان‌های گم شده در دهان هستند. این دو روش تفاوت‌های مهمی در اجزای مورد استفاده، روش اجرا، و نحوه عملکرد دارند.

ایمپلنت یک ساختار فلزی است که به استخوان فک یا فک پیوند می‌خورد و به عنوان پایه برای نصب دندان مصنوعی عمل می‌کند. ایمپلنت‌ها معمولا از تیتانیوم یا فلزات دیگر ساخته می‌شوند و به دقت در استخوان جای می‌شوند. ایمپلنت‌ها به عنوان یک جایگزین دائمی برای دندان‌های گم شده عمل می‌کنند و به عنوان یک دندان طبیعی عمل می‌کنند.

بریج دندان یک سازه دندانی است که از چند دندان مصنوعی تشکیل شده است و به دندان‌های طبیعی مجاور متصل می‌شود. بریج‌ها معمولا از پلیمرهای ترموپلاستیک یا فلزهای مختلف ساخته می‌شوند. بریج‌ها به عنوان یک جایگزین موقت برای دندان‌های گم شده یا مخروطی عمل می‌کنند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

به طور کلی، ایمپلنت‌ها برای جایگزینی دندان‌های گم شده به صورت دائمی و دقیق استفاده می‌شوند، در حالی که بریج‌ها برای جایگزینی موقت و مخروطی دندان‌ها استفاده می‌شوند. همچنین، ایمپلنت‌ها به صورت مستقل در استخوان جای می‌گیرند، در حالی که بریج‌ها به دندان‌های مجاور متصل می‌شوند.

مخلص کلام

در این مقاله با تعریف جداگانه از هرکدام، به تفاوت میان ایمپلنت و بریج دندان پرداختیم. ایمپلنت و بریج هردو از نظر ظاهری مناسب هستند اما ممکن است بریج از نظر ظاهری افت کرده و کیفیت خود را از دست بدهد. در حالی که ایمپلنت بعد از گذشت 20 سال همچنان ظاهر اولیه خود را حفظ خواهد کرد.

توصیه‌ها و مطالب آموزشی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

ایمپلنت دندان؛ فرایندی طولانی برای جایگزینی دندان ازدست رفته

طرح لبخند فانتزی چیست؟ فاکتورهای مهم در این کار را بیشتر بشناسید!

زمان مناسب برای ارتودنسی کودکان

فیس ماسک ارتودنسی؛ روشی درمانی مناسب برای سنین پایین

درباره عوارض ارتوسرجری بیشتر بدانید

طرح لبخند شامل چند دندان است؟

قفل شدن فک

دلیل قفل شدن فک چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =