Dr.Reza Shahriari

سفید کردن دندان (بلیچینگ) چیست و به چه صورت انجام می‌شود؟

فهرست مطالب

زیبایی و سفیدی دندان‌های شما تاثیر انکارناپذیری در چهره و اعتمادبه‌نفس شما خواهد داشت. زردی رنگ دندان‌ها می‌تواند اثر بسیار منفی در این زمینه داشته باشد و توجه مخاطب شما را در حین صحبت کردن و خندیدن به خود جلب کند. در یک جلسه کاری و یا مهمانی و بخصوص در برخورد اول با کسی،  وقتی شروع به صحبت میکنید، اولین چیزی که در چهره شما برای او جلب توجه می‌کند چشمان و دندان‌های شماست. همانقدر که دندان‌های مرتب و سفید و لبخند زیبا می‌تواند تاثیر مثبتی در برقراری این ارتباط داشته باشد، زردی دندان‌ها نیز اثر معکوس دارد. حتما شما در چنین موقعیتی بودید و حتی شاید شما هم دوست داشته باشید که دندان‌های سفیدتری داشته باشید. خوشبختانه سفیدتر کردن دندان‌ها کاری دور از دسترس نیست و به راحتی و به طور روتین در مطب‌های دندانپزشکی درحال انجام است. در این مقاله نحوه انجام این کار را توضیح می‌دهیم. برای شروع باید مقداری اطلاعات اولیه از ساختار دندان داشته باشید.

سطحی‌ترین لایه تشکیل دهنده دندان، مینای دندان است که سخت ترین ماده بدن نیز هست و همچنین رنگ سفید دندان هم در واقع به واسطه وجود همین میناست.

اما به مرور زمان و به دلائل مختلف سفیدی دندان میتواند کمتر شود و رنگ دندان به سمت زردی و یا رنگ خاکستری تغییر کند. از مهمترین دلایل این تغییر رنگ میتواند موارد زیر باشد:

 • نازک شدن مینای دندان به دلیل استفاده از مسواک‌های زیر یا Hard، خمیردندان‌های سفیدکننده و ساینده، پودرهای سفیدکننده دندان که ماهیت ساینده دارند مثل پودر لیمو و جوش‌شیرین و نمک
 • استفاده زیاد از مواد غذایی رنگی مانند چای پررنگ و قهوه و زعفران و …
 • رعایت بهداشت نامناسب
 • دخانیات
 • افزایش سن

برای برطرف کردن این تغییر رنگ، روش‌های مختلفی همچون ونیر کامپوزیت، لمینیت سرامیکی و البته بهترین روش، بلیچینگ دندان وجود دارد. درواقع بلیچینگ نه تنها بهترین روش برای از بین بردن تغییر رنگ دندان‌هاست که بی‌عارضه‌ترین و بی‌خطرترین درمان دندانپزشکی هم هست.

در ادامه این مقاله اساس و نحوه اثر بلیچینگ، انواع بلیجینگ، دوام بلیچینگ، بهترین روش بلیچینگ، توصیه‌های قبل و بعد بلیچینگ و نکات مهم برای بهتر نتیجه گرفتن از بلیچینگ را توضیح می‌دهیم.

بلیچینگ چگونه دندان را سفید می‌کند؟

اساس کار بلیچینگ به این صورت است که یک ژل (که ماهیت آن کارباماید پروکساید و یا هیدروژن پروکساید با غلظت مشخص و کنترل شده است) روی دندان قرار داده می‌شود. این ژل بسته به دستورالعمل کارخانه سازنده تحت اثر نور آبی، گرما، لیزر و یا حتی خودبه‌خود، اکسیژن فعان آزاد می‌کند، اکسیژن فعال به داخل دندان نفوذ می‌کند، رنگدانه‌های داخل دندان را اکسید می‌کند و دندان سفید می‌شود. همین و تمام!

همانطور که میبینید در جریان بلیچینگ هیچ تراشی در دندان انجام نمی‌شود و هیچ بخشی از نسج خود دندان حذف نمی‌شود، به همین دلیل بلیچینگ بی‌عارضه‌ترین درمان دندانپزشکی است.

انواع روش‌های بلیچینگ و موارد کاربرد هرکدام به چه صورت است؟

بلیچینگ به دو روش آفیس (Office) یا در مطب و هوم (Home) یا در خانه انجام می‌شود.

در روش “آفیس”، ژل با علظت بیشتر ولی در مدت کمتر (یک جلسه) استفاده می‌شود و باعث ایجاد تغییر رنگ بیشتر در دندان‌ها می‌شود ولی چون ژل آفیس غلظت بیشتری دارد حتما باید تحت نظر دندانپزشک انجام شود.

در روش “هوم”، ژل با غلظت کمتر ولی با مدت بیشتر (حداقل دوهفته هرشب شبی 4 ساعت) استفاده می‌شود. به دنبال بلیچینگ هوم تغییر رنگ کمتری نتیجه می‌دهد. شما برای انجام بلیچینگ هوم، علاوه بر ژل نیاز به “تری بلیچینگ” دارید که توسط دندانپزشک در مطب قالبگیری و اختصاصا برای شما ساخته می‌شود.

دوام بلیچینگ چقدر است؟

دوام درمان بلیچینگ به شدن به ملاحظات و نگهداری شما وابسته است ولی به طور میانگین دوام بلیچینگ یکسال و نیم است. البته این به این معنی نیست که بعد از یکسال و نیم رنگ دندان‌های شما به همان رنگ قبل از بلیچینگ برمی‌گردد بلکه شروع می‌کند به کم‌کم زردتر شدن و می‌توانید با بلیچینگ مجدد دوباره برای یکسل و نیم دیگر دندان‌های سفیدی داشته باشید. البته با مراقبت‌ها و نگهداری بیشتر می‌توانید دوام بلیچینگ خود را بیشتر کنید. رعایت‌هایی مثل رعایت بهداشت بهتر،استفاده کمتر از مواد غذایی رنگی و دخانیات

بهترین روش بلیچینگ کدام است؟

دو روش اصلی بلیچینگ هوم و آفیس را در بالا توضیح دادیم و مزیت‌های هر روش را گفتیم. بهترین نتیجه بلیچینگ وقتی حاصل می‌شود که ابتدا با بلیچینگ آفیس مقدار زیادی تغییر رنگ انجام شود و به دنبال آن دو الی شش هفته بلیچینگ هوم انجام شود تا هم حداکثر تغییر رنگ ممکن بدست بیاید و هم دوام اثر بلیچینگ بیشتر شود. درواقع درمان اصلی بلیچینگ هم به همین صورت ابتدا آفیس و به دنبال آن هوم است که متاسفانه چون بلیچینگ هوم زمانبر است بسیار دیده می‌شود مراجعین درمان آفیس را انجام می‌دهند و از درمان هوم صرف نظر می‌کنند و در واقع به نوعی درمان خود را تکمیل نمی‌کنند و متاسفانه حداکثر نتیجه را از درمان خود نمی‌گیرند.

و اما چند نکته:
 • قبل از بلیچینگ حتما باید دندان‌ها کاملا تمیز باشد. به همین دلیل یک‌هفته قبل از بلیچینگ حتما باید جرمگیری انجام بشود و در جلسه بلیچینگ مسواک زده و نخ دندان کشیده حاضر شوید.
 • توضیح داده شد که رعایت‌های بعد از بلیچینگ بر میزان تغییر رنگ حاصل از بلیچینگ و دوام آن موثر است. رعایت‌هایی مانند رعایت بهداشت بهتر،استفاده کمتر از مواد غذایی رنگی و دخانیات. اهمیت این رعایت‌ها در 72 ساعت اول بعد از بلیچینگ صدچندان است.
 • ممکن است بعد از بلیچینگ لبه‌های لثه شما سفید شود و یا یک یا دو دندان شما کمی حساس شود. اصلا جای نگرانی نیست چون تمام این‌ها گذرا و موقتی است و حتی بعضا راه‌هایی برای درمان سریعتر آن هم وجود دارد. می‌توانید با مطب تماس بگیرید.
 • بلیچینگ قطعا دندان‌های شما را سفیدتر می‌کند ولی میزان دقیق سفیدتر شدن دندان‌های شما همیشه قابل پیشبینی نیست. بعضی دندان‌ها به بلیچینگ خیلی بیشتر پاسخ می‌دهند و بعضی کمتر.
 • بلیچینگ محدودیت سنی ندارد گرچه برای سن زیر 18 سال و مادران باردار انجام نمی‌شود.
 • بلیچینگ معمولا یک تا سه درجه در محدوده رنگ‌های طبیعی و نچرال، دندان‌های شما را سفیدتر می‌کند. اگر سفیدی‌های بیشتر یا اصطلاحا سفیدی‌های اینستاگرامی مد نظرتان است، لمینیت سرامیکی را امتحان کنید.

اگر هرگونه سوالی دارید که در مقاله فوق جوابی برای آن نیافتید، میتوانید از طریق راه‌های ارتباطی که در زیر مقاله آورده شده، با ما در تماس باشید.

دکتر رضا شهریاری

فلوشیپ ایمپلنت از انجمن ایمپلنتولوژیست‌های امریکا (ICOI)

سرتیفیکیت لیزر از دانشگاه تهران

طراحی لبخند و زیبایی

آدرس کلینیک: مشهد، آزادشهر، بلوار استقلال، بعد از چهارراه میلاد، بین استقلال 6و8، پلاک6، طبقه 4

وبسایت کلینیک: www.drrezashahrairi.com

تلفن کلینیک: 05136026020  و  05136092765

همراه و واتساپ کلینیک: 09154225762

اینستاگرام کلینیک: dr.reza.shahriari

آپارات کلینیک: Dr.Reza.Shahriari

توصیه‌ها و مطالب آموزشی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

ایمپلنت دندان؛ فرایندی طولانی برای جایگزینی دندان ازدست رفته

طرح لبخند فانتزی چیست؟ فاکتورهای مهم در این کار را بیشتر بشناسید!

زمان مناسب برای ارتودنسی کودکان

فیس ماسک ارتودنسی؛ روشی درمانی مناسب برای سنین پایین

درباره عوارض ارتوسرجری بیشتر بدانید

طرح لبخند شامل چند دندان است؟

قفل شدن فک

دلیل قفل شدن فک چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 11 =